Mide Balonu

Mide Balonu

Mide Balonu

Mide balonu kimlere uygulanır?

Mide balonu diyete rağmen kilo veremeyen ve vücut kitle indeksleri (VKİ=Kilo/Boy²) 30-40 arası olan kişilere uygulanabildiği gibi ileri derecede şişman olup (VKİ>40) kilo verdirici cerrahi kararı alınan hastalarda cerrahi öncesi kilo verdirip ameliyata köprü tedavisi olarak ta kullanılabilir.

Mide balonu midede ne kadar kalır ve balon takılan hastalar ne kadar kilo kaybeder?

Takılan balon türüne göre midede 6-12 ay tutulur. Bu süre içinde birey uygun bir diyet programı da uygulamak şartıyla başlangıç kilosunun yaklaşık %15-30’unu kaybeder.

Mide balonu nasıl takılır, işlem ne kadar sürer?

Herhangi bir cerrahi ameliyat söz konusu değildir. Balon sönük vaziyette, uyutulan hastaya yutturulur ve mideye indirilir. Daha sonra endoskopi cihazı hastaya yutturulur ve ekranda endoskopi cihazından gelen görüntü eşliğinde kontrollü bir şekilde balon midede hava ile şişirilir ve istenen şişkinliğe ulaşılınca balonun bağlantı hortumu çekilerek balon şişik durumda midede bırakılır. Bu işlem yaklaşık 15 dakika sürer. 6-12 ay sonra yine endoskopik olarak balon söndürülür ve mideden çıkarılır.

Mide balonu nasıl etki gösterir?

Midenin içinde şişirildikten sonra yer kaplayıcı etkisi ile mide hacmini düşürür ve böylece fazla yemek yenmesini engeller, ayrıca mide çeperlerine değdiği için sürekli doygunluk hissi yaratır, hasta böylece sürekli açlık hissinden kurtulur.

Mide balonunun yan etkileri var mıdır?

İşlem sonrası ilk 1-3 gün midede hafif ağrı, bulantı gibi şikayetler olabilse de verilen ilaçlarla bunların çok hafif olması sağlanır.

Mide balonu kimlere uygulanamaz?

Mide ameliyatı geçiren hastalara, gebelere uygulanmaz.

İletişim
Taksim Masaj Taksim Spa