Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Birçok etken nedeniyle diş dokusundaki sinirler canlılığını kaybedebilir ve enfeksiyon oluşumuna açık hale gelir. Bu durumda; çevre dokuların sağlığının korunması ve enfekte dokuların meydana getirdiği ağrıların dindirilmesi için canlılığını kaybetmiş sinirlerin temizlenmesi, diş kanallarının dezenfekte edilmesi ve özel dolgu materyali ile doldurulması işlemine kanal tedavisi denir.

Kanal tedavisi gereken dişlerde hangi belirtiler gözlenir?

Kanal tedavisi gerekli olan dişlerde hastalık belirti vermeden ilerleyebilir. Bu durumda hasar radyografik muayenelerde tespit edilebilir. Belirti gösterdiği durumlarda kendiliğinden başlayan ağrı, dişlerde renk değişimi ve sıcak-soğuk hassasiyeti gözlenebilir. Özellikle gece saatlerinde şiddetlenen, ağrı kesici kullanımında dinmeyen ağrılar, sinir dokularında enfeksiyon varlığının göstergesidir. Enfeksiyonları, ilerleyen safhalarda apse oluşumuna da neden olabilir.

Kanal tedavisinde sizi nasıl bir süreç bekliyor?

Tedavi genellikle iki seansta tamamlanır. Basit tedavi işlemleri için tek seans yeterli olabilirken, şiddetli enfeksiyonlarda birkaç seans gerekebilir. Sinirleri alınan diş, dolgu işlemleri yapılmadan önce darbelere karşı dirençsizdir. Bu nedenle tedavi tamamlanana kadar sert ve yapışkan gıdalardan uzak durulmalıdır. Tedavi sonrasında dokuların iyileşme sürecinde hafif ağrı ve hassasiyet oluşabilir. Birkaç hafta içerisinde tamamen geçecektir.

İletişim
Taksim Masaj Taksim Spa