Diş Gıcırdatma

Diş Gıcırdatma

Diş Gıcırdatma

Bruksizm, gün içerisinde istem dışı olarak dişleri uzun süreli sıkma ya da gıcırdatma davranışıdır. Bu durum, genellikle uyku esnasında artar ve yoğunluğu stres durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Çiğneme kasının güçlenmesiyle hastalığın şiddeti artar.

Bruksizm hastalarında hangi belirtiler gözlenebilir?

Yanakta çiğneme kası üzerinde ve çene eklemi hizasında ağrı meydana gelebilir. Ağrı; ilerleyen dönemlerde şakaklarda, boyunda ve omuzda da gözlenebilir. Genellikle sabah saatlerinde şiddetlidir. Ağız açma ve kapama hareketlerinde de ağrı ve eklemlerde klik sesi olabilir. Dişlerde sallanmalar, aşınmalar ve kırıklar görülebilir. Bu durumlara bağlı diş hassasiyeti gelişebilir.

Bruksizm için tedavi seçenekleri nelerdir?

Çiğneme kasının gevşemesi ve şikayetlerin ortadan kaldırılması için koruyucu plaklar hazırlanabilir ya da çiğneme kasına botoks uygulaması yapılabilir. Bruksizm dişlerin istenmeyen temaslarından kaynaklanıyorsa, işlem uygun diş tedavileri ile desteklenmelidir. Rahatsızlığın seviyesine göre kas gevşetici veya psikoterapi uygulamaları gerekli olabilir. İleri seviye rahatsızlıklarda eklem içinin yıkanması gerekebilir.

İletişim
Taksim Masaj Taksim Spa