Diş Eti Tedavisi

Diş Eti Tedavisi

Diş Eti Tedavisi

Sağlıklı diş eti; sıkı, mat ve soluk pembe renktedir. Sağlıklı görünümün bozulması; diş etinde ağrı, şişlik, kanama, çekilme; dişlerde sallanma, yer değiştirme; ağızda koku oluşumu belirtilerinden bir veya birkaçının meydana gelmesi diş eti hastalıklarının habercisidir. Diş eti hastalıklarındaki ana neden ise yetersiz ya da hatalı uygulanan ağız bakımı nedeniyle biriken plaklardır. Plaktaki bakteriler; diş etinde iltihap oluşturabilir, çevredeki kemiğin yıkımına neden olabilir. Hastalık gelişimi; sigara kullanımı, kalıtsal özellikler veya diyabet gibi sistemik hastalıklara bağlı olarak hızlanabilir.

Tedavi kapsamında hangi uygulamalar yapılır?

Diş eti tedavisi, dokuyu iyileştirmek ya da sağlıklı dokunun fonksiyona katkısını veya estetiğini arttırmak için uygulanabilir. Tüm tedavilerin etkili olması için diş fırçalama ve diş ipi kullanımıyla düzenli ağız bakımının sağlanması oldukça önemlidir.

Diş Taşı Temizliği ve Subgingival Küretaj (Derin Temizlik):

Sertleşmiş plaklar olan diş taşları, plağın daha fazla birikmesine neden olarak dişeti hastalıklarını şiddetlendirir. Görünen yüzeyde diş taşları ve plaklar, ultrasonik cihazlar ve özel temizleme aletleriyle temizlenir. Diş etinin altındaki diş kökleri üzerinde gerçekleştirilecek temizlik ise uygun temizleme aletleriyle genellikle kesi yapılmadan, gerekli görüldüğündeyse lokal anestezi altında cerrahi tedaviyle yapılabilir.

Gingivoplasti/Gingivektomi:

Lokal anestezi altında genelde lazerle diş etinin düzenlemesi/kesilmesi işlemleridir. Diş eti estetiği (pembe estetik) uygulamaları, diş eti çekilmesi veya büyümesinin tedavisi bu işlemlerle yapılır. Genellikle tek seansta ve dikişsiz yapılabilir, 10-14 günde iyileşme süreci tamamlanabilir.

Frenektomi:

Gingivektomi işleminin frenuluma uygulanmasıdır. Ağız içerisindeki dokuları birbirine bağlayan yumuşak doku alanları olan frenulumlar, normalden büyük olduğunda konuşmada problem oluşturabilir veya diş eti çekilmelerine neden olabilir. Frenektomiyle frenulum dakikalar içinde düzenlenebilir.

İletişim
Taksim Masaj Taksim Spa